2022 Music Is Art: 20 Year Anniversary

Saturday, September 10

It’s a big year for Music Arts (MiA). 2022 marks 20 years of this beloved event-celebration.

What began with humble roots in Allentown, has become a superstar phenomenon along the waterfront.

MiA’s longevity is thanks to founder Robby Takacs – bassist for the Goo Goo Dolls, who not only lives in Buffalo, but does everything he can to provide its musicians and artists. The free festival is also thanks to all the volunteers who ensure it runs without a hitch.

Driving the MiA is no small feat. This year, the festival includes more than 20 stages, performance art, children’s performances and activities, dancers, DJs, live artists, performing artists, video installations, skaters, crafts, glass blowers, AR experiences, and the 716 Side Show.

To accommodate all the fun (11am – 12 midnight), festivities are held at Buffalo RiverWorks, Buffalo RiverFest Park. and Michigan/Ganson Grain Elevators. To understand the scale of MiA, a festive map is provided:

Not only is the festival lineup impressive, but the line-up of talent…

*All times, locations, and performers are subject to change

GCR Audio Stage

Inside the Riverworks

11:00 – Henry Starr Orchestra

11:30 – Brian Dubey

12:00 – Baggs Jazz Project

12:30 – Safety meeting

1:00 – Spillz716

1:30 – Adam humiliated and hurt

2:00 – Whitetails

2:30 – 77 stone

3:00 – Cold

3:30 – PA Line

4:00 – Tom Stahl and the Dangerfields

4:30 – REIGN and collect donations

5:00 – Enemies

5:30 – Amateur Hockey Club

6:00 – Dangerous

6:30 – Tuesday night

7:00 – David Jonathan and Inner City Bedlam

7:30 – Peelander Z

8:15 – Omega Red

8:45 – Fuzzy and Rustbelt

9:15 – Stress

9:45 – King Dagger

10:15 – Functional flow

10:45 – pen

11:15 – Marquee Grand

11:45 – Fernway

Tailgate Stage

Parking lot in front of the rink

11:00 – Victor A. Castillo
11:45 – Catatac
12:30 – Tre. Charles
1:15 – Hundred Plus Club
2:00 – No vacancies
2:45 – KNoWTe
3:30 – Battle Winner
4:15 – JGB SHIBUKI
5:00 – Early bird
5:45 – Pass out
6:30 – Rod Bonner
7:15 – Dope City Kid
8:00 – Johnny Hart and Mays
8:45 – Mom says no.
9:30 – Auqiie
10:15 – Turtle Forest

patio stage

11:00 – Jimin the Singing Mime

11:45 – DJ Pastor Rock

12:30 – Funk Academy

1:15 – Hail Aquarius

2:00 – Stephen Babcock

2:45 – Joseph Michael Mahfoud

3:30 – ILL TH3ORY

4:15 – Sarah Elizabeth

5:00 – Rabbit Exhibition

5:45 – BOZ

6:30 – Newar

7:15 – Blaze Mercedes

8:00 – Damon Tyrell

8:45 – Strange Standard

9:30 – Benot breathing

10:15 – Let yourself go

floating phase

11:00 – Q The Prodigy

11:45 – Tiffany du Mouchel and Daniel Haskin

12:30 – Karma Rani

1:15 – Cordz

2:00 – Nina b

2:45 – Marina Larendi

3:30 – Grace Greenan

4:15 – Rob

5:00 – Ryan Hamilton

5:45 – Shocked first

6:30 – Ray Pe $o

7:15 – Quaker Gun Club

8:00 – Vertigo Baby

8:45 – G Primacy

9:30 – David Cloyd

10:15 – Rabbit Jaws

Ganson Silo
The next step

11:00 – Chapter II

11:45 – Energy weapons

12:30 – Whip

1:15 – Perfect bear

2:00 – Shutterhead

2:45 – Robbers

3:30 – LiliFid

4:15 – Goodbye metro

5:00 – Reggae Kids

5:45 – Part-time talent

6:30 – Street Soprano/TNM

7:15 – nuspeak

8:00 – Grizzly Run

8:45 – Gravediggers

9:30 – Wasted space

10:15 – Spud

Ganson Silo
Back step

11:00 – Real movement

11:45 – Matthew

12:30 – Forged Cipher

1:15 – Badger Danger

2:00 – Jay Nasty / James Crosta

2:45 – Johnny and the Man Kids

3:30 – Burkharts

4:15 – Crystal industry

5:00 – Jay Butta

5:45 – Soul Butchers

6:30 – We were empty

7:15 – The Living Braindead

8:00 – Dom Brown

8:45 – Aiden P

9:30 – M Bros 2099

10:15 – Elk

Blossom Village

11:00 – Blossom Drum Circle

12:00 – Jay/Sharp-tet

1:00 – Nuke Fun

2:00 – The Wass & Company

3:00 – Danny Lynn Wilson

4:00 – Pharaoh

5:00 – David Jonathan and Inner City Bedlam

6:00 – Orange corner

7:00 – Solar Plexus

8:00 – FlashBamPow

9:00 – Space Junk

WHARF stage

11:00 – Savannah Swatland and Sidetracks

12:00 – Rockabilly Steve & BR3

1:15 – Greg Zark and Doug “Shaky Leg” Thornton

2:30 – AppleJack Band

3:45 – Miller and other sinners

5:00 – Iron eyes perhaps and experience

6:15 – Randall and Late Night Scandals

7:30 – Yellow Jack

8:15 – Wacko Festival

9:00 – Captain Tom and the Goons

10:15 – Shoabi

children’s village
Skate Park Stage

11:00 – Chloe Lewandowski

11:45 – Sydney Sterless

12:15 – MiA BATTLE featuring Emrod, Prairie Sidewalk, Scapa Flow, Kindy, and Taken by Storm (winner on the tailgate stage at 3:30)

2:00 – Cue The Prodigy

2:45 – Feelings Rock w/ Ms. Stacy

3:15 – Schuyler Iona

4:00 – Maggie Shaffer

4:45 – J

–––––––––––––––––––––––

5:30 – Skamagotchi

6:15 – Clocks

7:00 – Tokyo Monsters

7:45 – Hyperview

8:30 – Urban Achievements

9:30 – Ashford

10:30 – Cheap peaches

Wonder Coffeehouse

11:00 – Michael Chmiel

11:30 – Birkby

12:00 – John Husz

12:30 – Natalie Santini

1:00 – John Franco

1:30 – Steve Flake

2:00 – Astrabula

2:30 – Bus Zen

3:00 – Rose Beacon

3:30 – Dave Brown

4:00 – Nico Zarcone

4:30 – Middleman

5:00 – Snow Cricket

5:30 – alone

6:00 – Molly Conrad

6:30 – Mike Criscione

716 Sideshow Stage

11:15 – Hannah b

11:45 – Ryan Kaminski

12:15 – Dante DiGulio

12:45 – Francis Bacon experiment

1:15 – Mo Pete Chris

1:45 – Max Doud

2:15 – A well-worn boot

2:45 – Gimme Gimme

3:15 – West Side Samurai

3:45 – Super Babes

4:15 – Once in a flatline

4:45 – NGHTMRE

5:15 – TBA

5:45 – Coffin Hook

6:15 – Wickermen

6:45 – Alicia G

7:15 – Freak

7:45 – Lazy Ass Destroyer

8:15 – Ethan Weissman

8:45 – Reign

9:15 – Drive

9:45 – Kiss it

Dance/Beats Stage

11:00 – Zumba w/ Erica Ruiz

11:30 – Creation Performance Workshop

12:15 – Trespassing

12:45 – Hiyati dance

1:15 – The Kind Killers

1:45 – Dance Spectrum

2:30 – Cannes Dance Academy

3:00 – Dance by Darlene Ceglia

3:30 – Electric Daisy Fitness

4:00 – Jut

4:30 – Hips’ house

————————————————

5:15 – BA$KEY

6:00 – Jessie’s Chicken

6:45 – 14 Mafia

7:30 – Yami

8:15 – Genesist

9:00 – Johnny Oneist

9:45 – Hip-Hop Cypher

Pyramid DJ Stage

11:00 – Ish Da Fish

12:00 – Shelby Rose

1:00 – Fan

2:00 – John Luc Joubert

3:00 – Cameron Rector

4:00 – Matt Vandenberg

5:00 – Charlie Abbott

6:00 – DTRK

7:00 – Kyle Moody

8:00 – Dave Schiff

9:00 – Chad Lock

10:00 – Nate Howell

Hangar DJ Stage

12:00 – Listen to Sarah

1:00 – Mike West every day

2:00 – Dante Velor

3:00 – Morpheus out

4:00 – Brother Bear

5:00 – Lloyd Liago

6:00 – Drop d

7:00 – Jolly Weller

8:00 – Pesto

9:00 – Miosi

10:00 – Abstyles

Silent Disco

3:00 – LURK3R

3:10 – DJ RPG

3:20 – Keeter

4:00 – N8TRIXX

4:10 – STRATA

4:20 – Daniel Haverly

5:00 – DJ Weirdness

5:10 – Dizzmal

5:20 – Scooby

6:00 – Everything

6:10 – Danø

6:20 – eFFeX

7:00 – Dub Imperial

7:10 – DJ Charles Masters

7:20 – MVRBLES

8:00 – phone

8:10 – Odessa project

8:20 – KAGE

9:00 am – Trying

9:10 – ONIIXX

9:20 – d1ss0nance

10:00 – Scafetta

10:10 – Miosi

10:20 – Ayahuasca Jones

Continental DJ Stage

11:00 – DJ Dan

12:00 – SOMA

1:00 – Dana Iser

2:00 – DJ Adrian

3:00 – DJ Phil

4:00 – DJ Andre Frazier

5:00 – Bud Redding

6:00 – Dave Gould

7:00 – DJ SkaBear

8:00 – DJ Leah

9:00 – Jeff Naughton

10:00 – DJ Fang

Refraction

Schedule TBA

Railbarn

Dangler

Rob Morley

Mark Cloud

N3wtTroN

Danimal Cannon

Sisyphus in Ecstasy

Digital Soul

Slyboot

4 Music
International DJs

11:00 – Dmix (Netherlands)

12:00 – Cut!

1:00 – Chris Haynes (UK)

2:00 – Marilyn Rogers

3:00 – Paul Fox

4:00 – The Odessa Project

5:00 – Demix (Netherlands)

6:00 – Chris Moody aka​​​​​​​Xotec

7:00 – Marilyn Rogers

8:00 – Chris Haynes (UK)

9:00 – DJ Hector

10:00 – John Ceglia

DJ Classics
Tandava buffalo

11:00 – Ryan Dills

12:00 – Odessa project

1:00 – Soma Space Time Trip

2:00 – Short circuit / Shak0 tag set

4:00 – Reza Edge

5:00 – Audi Etoff

6:30 – DuDu

8:00 – Firestarter

9:30 – Plan B

Jungleist Alliance
Elements of Hip-Hop
Circus stage

11:00 – Circus show

12:00 – Future Dance Center

12:30 – Buffalo Aerial

1:00 – Bello Voice Studio

2:30 – Donegan

2:45 – Time to dance

3:00 – Buffalo Aerial

4:00 – Mode dance

4:30 – Circus show

5:00 – Bello Voice Studio

6:30 – Jay and Sarah

6:45 – Acrobatics

7:00 – Bello Voice Studio


For more information, see Music is Art

Leave a Comment

Your email address will not be published.